Halam Geldi filmi müzikleri yorumları ve Elini Çek Kızıma Dokunma şarkısı

Editör 25 Aralık 2013 0
Halam Geldi filmi müzikleri yorumları ve Elini Çek Kızıma Dokunma şarkısı

Halam Geldi  filmi vizyona girerken bombalarını birbiri ardına patlatıyor. Elini Çek Kızıma Dokunma şarkısı da en az film kadar konuşulacak. Bir şarkıda buluşan üç sıra dışı müzisyenin çalışması sözleri, melodileri kadar klibi ile de gündem yaratacak.

Son yıllarda Türkiye’nin çekilmiş en çarpıcı en cesur ve etkileyici filmi olacak “Halam Geldi” konusu, senaryosu ve beyazperdedeki görüntüleri kadar müzikleri ile de sinemaseverleri fethedecek.
Türkiye’nin kanayan yarası çocuk gelinleri ve akraba evliliklerini gazeteci Evrim Kanpolat’ın tanık olduğu olaydan yola çıkarak anlatan “Halam Geldi”nin film müzikleri de hayli dikkat çekecek.
Her biri kendi alanında sıra dışı yere sahip olan üç müzisyen  “Halam Geldi” filminin “Elini Çek Kızıma Dokunma” şarkısında bir araya geldi.
Fuat, Ozbi ve Rojda’nın birlikte seslendirdikleri şarkı Türkçe, Almanca ve Kürtçe sözleri ile dikkat çekecek.
Sözleri filmin yapımcısı Sami Dündar ve Ozbi’ye  bestesi  ise Ercüment Vural’a ait olan şarkıya iddialı bir de klip çekildi.
Yönetmenliğini Özgür Bakar’ın üstendiği klipte farklı animasyon teknikleri ile gazete haberlerinin içine giren Fuat, Ozbi ve Rojda’nın görüntüleri en az film kadar dikkat çekecek.

Halam Geldi konusu
Henüz oyun yaşındaki kızların şiddete maruz kalarak zorla evlendirilmeleri son yıllarda global gündemde  çok sık yer bulmaktadır. Ülkemizde ise çığ gibi büyüyen bu yaranın mağdurları zorunlu sessizdir.. Kamuoyunun da yeterince etkin olduğu söylenemez. Biz bu konuya duyarsız kalmayıp sinemanın kitleler üzerindeki inandırıcı etkisinden istifade edip bir film çektik. Adı “Halam Geldi”
Film, yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak beyaz perdeye aktarıldı. Seslerini çıkartamayan minicik yavrularımızın sesi olabilmek için desteğinize ihtiyaç var. Biz elimizden geldiğince sorumluluğumuzu yerine getirmek için çabalıyoruz. Türk basını olarak sizlerin de bu sürece öncü katılımınız; söz konusu toplumsal yaranın onulmasına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Halam Geldi Filminin İlk Çığlığı

Yapımcılığını Sami Dündar’ın, yönetmenliğini Erhan Kozan’ın yaptığı, gazeteci Evrim Kanpolat’ın tanık olduğu gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı senaryosu Halam Geldi filminin özel gösterimi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük problemlerinden birini, çocuk yaşta gelin olan kızların acı dramını ve akraba evliliklerini ele alan “Halam Geldi”nin özel gösterimine, filmin oyuncuları tarafından yapılan “Çocuk Gelinlere Hayır” Eylemi damgasini vurdu. Basının, filmin oyuncularının ve özel davetlilerin katıldığı gösterim için hazırlanan dövizler ve pankartlar ise gelenleri bir hayli şaşırttı.

Gösterimin sonunda filmin yapımcısı Sami Dündar teşekkür konuşması yaptı ve sahneye filmin çocuk oyuncularını davet etti. Çocuk oyunculardan Miray Akay ve Melisa Cezayir, üzerlerinde gelinlikler ile sahneye geldiler. Çocukların giymiş oldukları gelinlikleri parçalaması ve altından çıkan okul uniformalari ile birlikte yaptıkları “Çocuk Gelinlere Hayır” söylemleri bütün salonda yankılandı. Katılımcılar da ellerinde, kendileri icin özel olarak hazırlanan üzerlerinde “Çocuk Gelinlere Hayır! Onlara Evlilik Değil Evcilik Yakışır! Elini Çek Kızıma Dokunma! Çocuk Gelinler Töre Değil Cinayet!” gibi söylemler bulunan dövizler ile eyleme destek verdi. Alkışlar eşliğinde son bulan eylem “Halam Geldi” filminin ilk çığlığı oldu.

Film gösteriminin sonunda, Fuat, Ozbi ve Rojda’nın seslendirdiği “Elini Çek Kızıma Dokunma” klibi ilk kez yayınlandı. Büyük beğeni toplayan şarkının klibinin önümüzdeki günlerde televizyonlarda da gösterilmeye başlayacağı belirtildi. Aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yılına denk gelen ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafı ile yaşanan sınır meselesini de en insani yanıyla işleyen “Halam Geldi” 03 Ocak 2014’te vizyonda olacak.