GENÇ SANATÇILAR MAMUT ART PROJECT 2017’DE

Editör 25 Nisan 2017 0
GENÇ SANATÇILAR MAMUT ART PROJECT 2017’DE

YENİ ÇIKANLAR – Mamut Art Project’e bu yıl 1000 başvuru yapıldı. Bu başvurular içinden seçilen 50 sanatçının işleri 26-30 Nisan tarihleri arasında izlenebilir. Her sanatçıya sunulan 10’ar m2’lik alanlarda ziyaretçiler toplam 400’den fazla eseri görebilecek. 

Ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan ve her yıl yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project, farklı alanlarda uzman isimlerden oluşan ve her yıl değişen jüri üyeleri tarafından başvurular arasından seçilen sanatçılara, kendi idareleri ile yürütebilecekleri, disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkanı sağlıyor. Mamut’un temelini oluşturan samimiyet, sanatçı ve sanatseverle birlikte Mamut Art Project’in de ruhunu besleyen en önemli değer oldu.

İlk olarak 2013 yılında Antrepo No:3’te gerçekleşen proje, 2014 yılından beri KüçükÇiftlikPark’ta düzenlenmeye devam ederken, 5. yılında yeni yetenekleri ve sanatseverleri ağırlamayı yine sabırsızlıkla bekliyor.

Mamut Art Project Nasıl İşliyor?

Yaklaşık 2 ay süren başvuru sürecinde yaş ve alan (resim, heykel, fotoğraf, video art, enstalasyon, sokak sanatları, vb.) sınırlaması olmadan, bağımsız çağdaş sanatçıların başvuruları kabul ediliyor.

Her sene değişen ve 5 üyeden oluşan jüri bu başvurular arasından Mamut Art Project’te yer alacak isimleri belirliyor.

Seçilen sanatçılar sergi alanında kendilerine ayrılan 10 m2 alanda, etkinlik süresince (açılış gecesini takiben 5 gün boyunca) eserlerini Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerine, küratörlerine, galericilerine ve sanatseverlere sunma şansına erişiyor.

Bu sayede, sanatseverler her sene yeni sanatçıları keşfederek, ulaşılabilir sanat ile ilk koleksiyonerlik adımlarını atabiliyor.