Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben’de ne anlatıyor?

Editör 19 Aralık 2013 6
Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben’de ne anlatıyor?

Elif Şafak nihayet yeni romanı Ustam ve Ben ile okurlarını selamlıyor. Peki Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben ‘de ne anlatıyor?

Elif Şafak, yeni romanında üç dinden (Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi) insan aynı gök kubbenin altında buluşuyor. Topkapı Sarayı’nın bahçesinde ikamet eden Çota isimli filin, uzun hayatı boyunca üç sultanın iktidarına, saray ve sanat entrikalarına; mimarlık, fikir ve bilim alanında ilerlemelere ve her alanda peş peşe nice yıkıma tanık olmasını ve Hindistan’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Roma’ya uzanan bir serüveni anlatıyor.

Kitabın arka kapak yazısı da Ustam ve Ben‘in konusuna yönelik ip uçları veriyor. İşte o sözler yer alıyor: Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

elif safak yeni romanKitapta Elif Şafak’ın Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet… Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar…

Doğan Kitap’tan çıkan Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi… Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.

Öte yandan Şafak’ın “Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı” ifadeleriyle tanıtılan “Ustam ve Ben” kitabının konusunun Saramago’nun kitabından alındığı iddia ediliyor.

Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabı ise geçtiğimiz günlerde yayınlanan Kırmızı Kedi tarafından “Kıta Avrupası’nın en batısından, Lizbon’dan Viyana’ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro’nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian’a hediye olarak gönderir fil Süleyman’ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz’i, İtalya’yı, Alpler’i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler.”

Her iki kitapta da hediye edilen fil ve bakıcılarının ilginç hikayesinin yer alması dikkat çekiyor. Bu nedenle Şafak’ın çıkacak kitabı hakkında şimdiden “intihal” iddiasında bulunuluyor.

Ayşe Arman Elif Şafak röportajı (Son roman Ustam ve Ben üzerine)

Elif Şafak’ın intihal iddiası sosyal medyada da çok konuşuldu.

İşte o mesajlar:

Barbaros Altuğ 

Saramago’nun Avusturya Kralı ve bir filin hikayesini anlatan Filin Yolculuğu kitabı var ya; şimdi Elif Shafak kendi yazmış gibi yayınlıyomuş

Barbaros Altuğ 

Kocasının gaztesi Radikal Shafak’ın yeni romanının konusunu yazdı. Saramago’nun romanınından aleni almış utanmadan@RenginArslan

Barbaros Altuğ 

@RenginArslan değil! Avusturya kralını Osmanlı sultanı yapmış! Fili zürafa bile yapmamış! O kadar utanmıyor artık

Rengin Arslan 

@barbarosaltug Saramago mezarında ters dönecek.. Hiç bu kadar içten “keşke yaşasaydı” dememiştim!

Mustafa Kierkegaard 

Elif Şafak baktı ayrı ayrı çalmalara karşı bir şey olmuyor, bu defa hem içeriği hem kapağı çalmış Saramago’dan.

banushka 

elif şafak çalmalara doyamadı, şimdi de saramago’nun kurgusunu çaldı… hem de hiç utanmadan kendi fikri gibi ballandıra ballandıra anlattı