EKMEK KOKUSUNUN PEŞİNDE

Editör 09 Temmuz 2016 0
EKMEK KOKUSUNUN PEŞİNDE

Nevin Özmen – nevozmen@yahoo.co.uk

Dün bir arkadaşımın tiyatro gösterisini izlemek için Bristol merkezine gittim. Gittiğim semt çok iyi bildiğim bir yer olmadığı için park yeri aramaya başladım. Muhteşem bir ekmek kokusu caddeyi öyle bir kaplamıştı ki çok şaşırdım herhalde yolun üstündeki süper marketin fırınından geliyordur diye düşündüm. Hayatım boyunca dışarıdan gelen hiç bu kadar güçlü ve güzel kokan bir ekmek kokusunu duymamıştım şimdiye kadar. Merak edip marketin içine girdim fakat oradan gelmiyordu. Vaktim olduğu için kokunun peşine düşmeye karar verdim.

Kıyıda köşede saklanmış spesiyalitesi el yapımı ekmek olan küçük bir fırın çarptı gözüme. Hemen içeri girdim ve kokunun kaynağını bulmuştum. “Nasıl bu kadar güzel, mis kokan ekmekler yapabiliyorsunuz” diye sordum.

Ellerimizi kullanıyoruz” dediler ve sanırım mayaları da hazır maya değildi. Üretim manifestoları da çok hoşuma gitti çünkü lokal değirmenden organik unlarını alıp çevreye zarar vermemek için bisikletle ekmeklerini restoranlara ve dükkanlara dağıtıyorlarmış artı bir sürü ödülleri varmış. Gerçek bir ekmek yapmakta gösterdikleri çabayı o kadar mükemmel bir şekilde yansıtmışlar ki işlerine ekmeklerin kokusuyla, lezzetiyle ve dokunduğunda ıslak hamur hissettirmeyen dokularıyla da müşterilerine kanıtlamışlar bunu.

ekmek2

Değişik lezzetlerde ekmekler alıp el emeklerine hayranlığımı da belirtip fırından çıktım. Tiyatroya yetişmek için ekmekleri arabaya koydum ve dönüşte arabaya bindiğimde o harika kokuyla birlikte camları açmadan kızımı okuldan almaya gittim tabii o sıcak ekmeğin yarısını da yiyerek.

Küçükken anneannemi ziyarete gittiğimizde yaptığı ekmekler geldi aklıma; içi gözenekli ve dış kabuğu sert olan kocaman tekerlek ekmekler. Köy tereyağıyla buluştuğunda yemeye doyamadığımız, uzun süre bayatlamayan ve sofra bezine sarılıp saklanan o lezzetini daima aradığımız ekmekler. Maalesef doğal, makine yapımı olmayan ve maya kalitesi iyi olan ekmekler bulmak çok zor.
Gerçek bir ekmek tadını unutmamak ve kızıma da tattırabilmek için lezzetli ve mis kokan bir ekmeğin peşine düşmek güzeldi.