DERYA ÜLKER’İN MEYDANLARI…

a. hıdır eligüzel 08 Mayıs 2017 0
DERYA ÜLKER’İN MEYDANLARI…

YENİ ÇIKANLAR – Derya Ülker’in Endemik başlıklı sergisi önceki gün Arnavutköy’deki Galeri Kambur’da açıldı. 15 Haziran’a kadar açık kalacak olan sergi için düzenlenen kokteylde bir araya gelen sanatseverler ve izleyiciler katılımın yoğun olduğu galeride oldukça keyifliydi.

A. Hıdır Eligüzel  hidireliguzel@gmail.com

Derya Ülker’in gerçek ve kurgusal mekânların merkezde olduğu eserlerinde en önemli öğe mekânları tekrardan anlamlandıran insanlar… Resimlerde insanların belirgin yüzleri olmamasına karşın, mekân ile kurdukları ilişki galerinin içinde gezinir. İzleyici ile resimlerdeki yüzleri belirgin olmayanların dönüşümü aynı zamanda bir sanat eserinin potansiyel hedefini ortaya koyar.

endemik

Meydanlar, modern insanlık için en önemli karşılaşma alanları olmaya devam etmektedir. Meydanların büyüklüğü ve sayıları kent planlaması kadar kamusal alanlarda üretilen ortaklıkların da çeşitli vesilelerle ifade edilmesini sağlar. Meydanlar ve meydanlardaki binalar, abideler biri kurucu diğerleri koruyucu ve yaşayanlar olan farklı nesiller ile yaşar. Kimi meydanların tarihsel, kültürel ve sosyal bellekleri aynı zamanda insanlığın belleğini de oluşturur. Plaza Del Mayor Meydanı, Taksim Meydanı, Gülhane Parkı, Tahrir Meydanı vb.

derya ulker hidir eliguzel

(Soldan sağa) Derya Ülker, Erdal Doğan, A. Hıdır Eligüzel

Ülker’in resimlerinde alışık olduğumuz pek çok  şehir meydanının yanında insanların bir araya geldiği doğal meydanlara da rast gelmekteyiz. Ormanlar, tabiat parkları modern insanın unuttuğu ancak nostaljik şekilde hafızalarında sakladığı mekânları oluşturur.derya ulker2

Derya Ülker, Endemik sergisiyle, insanların kendi doğal çevrelerinin aktörleri olarak bir yandan kendi mekânlarını var ederken diğer yandan da onu dönüştürdüğünü anlatır. Ülker’in resimlerindeki karakterlere baktığımızda hareketin devam ettiğini görüyoruz. Büyük bir çarşıdan çıkan kalabalığın elinde tuttuğu afişlerle meydanı doldurmaya başladığını izlemekteyiz. Uğulltu meydanı doldururken, meydanın köşesinden yürüyüşe katılmaya gelenleri görmekteyiz. Katılımcıların devamlılığı tuvalin tamamını kaplayana kadar sürmektedir.

endemik5

Meydanları kendi doğal çevremiz kılmadıkça şehirlere sahip çıkamayacağımızı bir kez daha öğrenmek, sergiden aldığım en önemli not oldu.