CHRISTOPHER NOLAN YENİ DESTANIYLA HUZURLARINIZDA

Editör 18 Temmuz 2017 0
CHRISTOPHER NOLAN YENİ DESTANIYLA HUZURLARINIZDA

YENİ ÇIKANLAR – Interstellar, Inception ve The Dark Knight üçlemesinin yönetmeni Christopher Nolan’ın yine kendisinin yazıp yönettiği yeni filmi Dunkirk, 21 Temmuz’dan itibaren izleyici karşısında. Vizyona girmeden önce film eleştirmenlerinden oldukça olumlu değerlendirmeler alan film, kültür-sanat ve eğlence yapımlarını notlandıran metacritic sitesinde son 20 yılın en iyi beş Oscar adayı ve tüm zamanların en iyi ilk on savaş filmi arasında gösterildi.

Nolan’ın 2. Dünya Savaşı sırasında savaşın kaderini belirleyen kuzey Fransa’daki Dunkirk şehrinin tahliye edilmesi olayını konu edinen filminde başrolleri Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy paylaşıyor.

Çekimleri Fransa, Hollanda, İngiltere ve Los Angeles’ta yapılan filmde ayrıca Jack Lowden, Aneurin Barnard ve ilk kez film deneyimini yaşacak olan Fionn Whitehead ile eski One Direction solisti Harry Styles de yer alıyor.

SAHİLDE KISTIRILIYORLAR

Yapımcılığını Christopher Nolan ve eşi Emma Thomas’ın üstlendiği filmde olaylar, efsanevi tahliye operasyonu Dunkirk, İngilizler ve müttefiklerinden oluşan birliklerin düşman askerleri tarafından bir sahilde kıstırılmalarıyla başlar. Artlarında düşmanlar, önlerinde uzanan uçsuz bucaksız deniz arasında sıkışıp kalan askerlerin kurtulmaları bir mucizeye bağlıdır. Fransa sahillerinde yer alan Dunkirk’te Almanların kıstırdığı müttefik birlikler hem İngiliz donanmasına hem de sivillere ait gemilerle güvenli bir bölgeye götürülüRler.

İŞTE ‘DUNKIRK’ FİLMİNİN FRAGMANI

PEKİ GERÇEKTE DUNKIRK’TE NELER YAŞANDI?

BBC Türkçe’nin haberine göre İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı olan Winston Churchill, 1940 yılında ünlü “Sahillerde Savaşacağız” konuşmasında bir kurtarma mucizesinden bahsetti. Fransa’nın Dunkirk sahilinden ve limanından 338 bin 226 İngiliz ve Fransız askeri olağanüstü bir şekilde tahliye edilerek, iki ülkenin savaşa devam etmesi sağlanmıştı.

One Direction grubunun üyesi Harry Styles Dunkirk filminden bir sahnede

Alman kıskacı

Nazi Almanyası 1939’da Polonya’yı işgal ettikten sonra İngiltere, Fransa’yı savunmak için birlikler gönderdi. Nazi Almanyası Mayıs 1940’ta Belçika ve Hollanda’ya ilerlediği sırada müttefikler ölümcül bir hata yaptı.

Fransa, Almanya sınırını, Maginot Hattı adı verilen bir dizi engel ve silah sistemleriyle savunmayı planladı.

Ancak kuzey bölgesinde herhangi bir savunma hattı oluşturulmadı ve sık ağaçlardan oluşan Ardenler Ormanı’nın olduğu bölgeye herhangi bir askeri savunma düzeni kurulmadı.

Dunkirk haritası

Almanların bu bölgeden geçmeyi denemeyeceği düşünüldü. Ancak Almanlar, hattın arkasından dolaşarak müttefiklerin üzerine doğru yürüdüler ve müttefikleri Belçika’ya doğru hareket etmeye zorlayarak, kuzeyde kıskaca aldılar.

Bu noktadan sonra müttefikler için tek seçenek Dunkirk’e çekilmek ve buradan İngiltere’ye geri dönmeyi ummaktı.

Hitlerin hâlâ gizemini koruyan kararı

Savaşın dönüm noktasına gelinmişti. Britanya ve Fransız kuvvetlerinin büyük bölümünün etrafı Almanlar tarafından kuşatılmıştı.

Daha sonra ise Hitler’den bugün dahi gizemini koruyan ve tarihçiler tarafından anlaşılamayan bir hamle geldi ve ordusunu durdurdu.

Müttefikler iyi bir zamanlamayla, donanma gemilerinin yanı sıra, yolcu feribotlarıyla, balıkçı tekneleriyle ve hatta yatlarla birlikte gönüllü olarak tahliye için yola çıkan siviller tarafından Dunkirk’ten taşındı. Kraliyet Hava Kuvvetleri uçakları tarafından dokuz gün boyunca desteklenen bu filo, birliklerin çoğunu kurtardı.

Nolan’ın filmi büyük bir başarı elde edeceğe benziyor. Ancak Dunkirk’te yaşanan gerçekte, Winston Churchill’in de anlattığı gibi devasa bir felaketti.

Churchill, “Savaşlar tahliye operasyonlarıyla kazanılmaz” diyordu. Bu doğru olabilir, ancak bu gerçek yine de Dunkirk’ü önemsiz kılmıyor.