BLADE RUNNER 2049 NEDEN SANSÜRLENDİ?

Editör 08 Ekim 2017 0
BLADE RUNNER 2049 NEDEN SANSÜRLENDİ?

YENİ ÇIKANLAR – Yeni vizyona giren Bıçak Sırtı serisinin devam halkası olan Blade Runner 2049’un sansürlenerek sinemalarda yer alması tepkilere yol açtı. Peki Blade Runner 2049 neden sansürlendi?

Bu soruya Sony Pictuers, “Bazı bölgelere, yerel kültüre saygılı olmak için filmin kısmen kesilmiş versiyonunu dağıttığını” sözleriyle yanıt verirken, sinema eleştirmenleri ise hem filmin bazı sahnelerinin kesilmesine hem de Sony’nin bu açıklamasına tepki gösterdi.

‘İZLEYİCİLERE HAKARET’

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu’nun Blade Runner 2049’u Türkiye piyasası için sansürlemenin, Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret olduğunu belirttiği açık mektubunda şu ifadeler yer verdi:

“Türkiye’ye Blade Runner 2049’ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu ‘yerel kültüre saygı’ olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini ‘yerel bir kültür’ için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu söz konusu ‘kültüre’ empoze etmek, o ‘kültüre’ yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir. Türkiye halkının ve özelde Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır.

Türkiye’de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon. Bu konuda derhal özür dilenmesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep ediyoruz.”

Türkiye’de 6 Ekim’de vizyona giren filmin Türkiye’deki gösteriminde çıplaklık içeren sahneler yer almamıştı. Sony Pictures, uyguladığı sansürü ‘bazı bölgelere, yerel kültüre saygılı olmak için filmin kısmen kesilmiş versiyonunu dağıttığını’ belirterek savunmuştu.