BİLKENT TİYATROSU’NDAN DENEYSEL BİR OYUN

YENİ ÇIKANLAR – Bilkent Tiyatrosu’nun yeni oyunu «The Blue Hotel» 23 Mart’ta başlıyor. Deneysel tiyatronun özgün bir örneği olarak dünyada ilk defa oynanacak olan oyun, 23 Mart’taki prömiyerinin ardından Bilkent MSSF Oda Tiyatrosu’nda Mayıs ayına kadar Çarşamba günleri saat 20.00’de sergilenecek.

ABD’li deneysel tiyatro ustası Whit MacLaughlin’in yönettiği oyun, Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü 3. sınıf öğrencileri ile birlikte üretildi. Konuk yönetmen MacLaughlin, oyunla ilgili «İlk defa seyirciye sunulacak olan bu deneysel oyunun üretim sürecinde Orhan Pamuk’tan Erik Fischl’a farklı sanatçılardan esin kaynakları vardı. Oyunun metnini oyuncular kişisel öyküleriyle üretirken, bu öyküleri çok az söz, daha çok fiziksel ifadeyle aktarıyorlar. Benim yönetmen olarak hedefim, bu öyküleri tiyatro sahnesinde bir araya getirmek. Ortak temalar ise hüzün, özlem ve gizem.» diye konuştu. ABD’de deneysel tiyatro alanına katkılarıyla pek çok ödüle layık görülen MacLaughlin, Philadelphia’daki New Paradise Laboratory adlı topluluğun sanat yönetmenliğini sürdürüyor.    

Bilkent Tiyatro Bölümü’nde eğitim alan öğrencilerin tiyatronun farklı türlerinde deneyim kazanmalarını önemsediklerini belirten Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale ise “Bilkent Tiyatrosu, tiyatronun özgün örneklerini Ankaralı sanatseverlere sunmaya devam ediyor” dedi.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Ecem Aydın, Yeliz Balım, Selim Galip, Burak Günaydın, Orkun C. İzan, M. Burçak Kaya, Ege Kesmeci, Turgay Korkmaz, Beril Pozam, Yağmur Uzunoğlu’nun rol aldığı oyunun yönetmen yardımcılığını Emily Krause, dekor tasarımını Selim Cinisli, kostüm tasarımını Selvi Şaşmaz, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, üstlendi. «Blue Hotel», 24, 28 Mart, 4, 11, 18, 25 Nisan, 2, 9 Mayıs’ta saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oda Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir