AVUSTRALYA ÇÖLÜNDE ANADOLU ROCK

Balkan Talu 18 Nisan 2017 0
AVUSTRALYA ÇÖLÜNDE ANADOLU ROCK

YENİ ÇIKANLAR – King Gizzard & the Lizard Wizard mikrotonal düzenlemeler kullanıyor, nefis bir psychedelic progressive retrosu yapıyor. Eyvallah hepsi doğru ama bir yandan da namı oralara kadar yürümüş olan Anadolu Rock’tan da besleniyor.

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Merhaba ey okur, bugün size Avustralya’da müzik yapan King Gizzard & the Lizard Wizard grubundan bahsedeceğim. Bu çok keyifli grup ne müzik yapıyor derseniz pstchedelic, microtonal, Anadolu Rock gibi bir cevap verebilirim size. Bir yanıyla acayip retro 60’ların yetmişlerin güzel zamanlarına ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz kendinizi ama olay 2017’de geçiyor.

King Gizzard & the Lizard Wizard, aslında 2011, 2012 yıllarından beri ortalıkta olan bir grup. Esas olarak mikrotonal rock müzik yaptıkları iddia ediliyor. Mikrotal ton demek yarım perde aralığından daha küçük tonlar anlamına geliyor. Mikrotonal müzik 1912 yılından beri gelişen bir tarz. King Gizzard & the Lizard Wizard, mikrotonal tarzı son albümleri Flying Microtonal Banana‘da deneyimlemişler. Bu albümden özellikle Rattlesnake, Sleep Drifter ve Nuclear Fusion Radyo Eksen’den rahatlıkla aşina olabileceğiniz parçalar. Bu tarzı elektronik müzikte Aphex Twin daha önce rock müzikte de Radiohead kullanmış.

kinggizzard

Peki Flying Microtonal Banana ne uyandırıyor insanın zihninde? Dedik ya bir kere 60’ların 70’lerin sıkı rock gruplarının bulunduğu zamanlara ışınlanmanız mümkün aniden. Ekşi Sözlük‘te hızını alamayıp grubu Pink Floyd‘un Syd Barrett’lı zamanlarına benzeten de var. Bu kadar doğu ezgileri ve Anadolu Rock tınılarına maruz kalınca Led Zeppelin‘i hatırladım ben de. Ve tabii bir de Jefferson Airplane, Deep Purple gibi efsaneleri. Bu yüzden yakınlarda çıkacağını anladığımız Welcome to Altered Universe‘u da merakla bekliyoruz efendim.

“Erkin Koray’ın Elektronik Türkülerini Dinliyorum”

E peki Anadolu Rock nereden çıktı? Bize miras kala kala Haluk Levent ve Kıraç miras kalmış olabilir ama Anadolu Rock dünyada çok daha geniş kitlelere ulaşmış bir türdür aslında. Moğollar‘ın, Tülay German‘ın Fransa zamanlarını unutmayın. Cem Karaca‘nın Werner Dies‘le aranje edip Ferdy Klein Orkestrası’yla çaldığı işler de bir kenarda dursun. Bu arada yıllarca es geçip ayıp ettiğimiz Mustafa Özkent‘in Gençlik ile Elele albümünün de yurtdışında peynir ekmek gibi satıldığını hatırlayalım. 1973 tarihli albüm 2006’da yeniden bir İngiliz şirketi tarafından basılınca (Hayır hiç bir Türk şirketi bu albümü basmadı) tekrar keşfedildi. Son olarak zamanında Hollanda’da basılmış olan, benim de playlistimde her zaman nadide bir yeri olmuş olan,  26 Turkish Beat, Psych & Garage Delights (26 Türk Beat Pssyche & Garaj Güzelliği) derlemesi var. Bu derlemede Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca, Moğollar, Mavi Işıklar gibi klasik gruplar dışında Haramiler, Cahit Oben, Bunalımlar gibi gölgede kalmış gruplar da bulunuyordu. Bu yüzden bunun hasılası olarak da King Gizzard & the Lizard Wizard, grubunun solisti Stu Mackenzie 2014’te verdiğibir röportajda “şu sıralarda ne dinliyorsun” tarzı bir soruya Erkin Koray‘ın Elektronik Türküler albümünü büyüleyici bulduğunu söyleyerek cevap veriyor.  

Çıngıraklı Yılan’ın kuyruğu, Akrebin Gözleri

Bir ara Mevlüt Tezel‘in Sabah’taki yazısı gözüme çarptı King Gizzard & the Lizard Wizard‘ın şu anda Anadolu Rock yapıyorum diye ortalıkta dolanan isimlerden çok daha iyi Anadolu Rock yaptıklarını söylemiş, çok doğru demiş. Anadolu Rock’ın hası Türkiye’de değil Avustralya çöllerinde yapılıyor şu an. Ekşi Sözlük’ten bir arkadaş Cem Karaca bunları bilse “Helal Len” derdi demiş. Muhtemelen derdi çünkü hep bir deneyselliği gözetirdi Cem Karaca. Yoksa kendisi zamanında Taş Var Köpek Yok gibi bir hit üretmiş olan Bunalımlar grubunun menejerliğini de yapmıştır. O değil de ben esas Erkin Koray bu grubu biliyor mu onu merak ediyorum. Şöyle bir organizasyon yapılsa da, beraber bir yerlerde sahne alsalar da, bizim de biraz kulağımızın pası silinse. Sonuçta ha Çıngıraklı Yılan‘ın kuyruğu (Rattlesnake) ha Akrebin Gözleri. Hepsi birdir nezdimizde.