ADANA CEYHAN GETTOLARINDA HAYAT NASIL?

Editör 01 Ekim 2017 0
ADANA CEYHAN GETTOLARINDA HAYAT NASIL?

YENİ ÇIKANLAR – Yunus Ozan Korkut, Adana’nın Ceyhan ilçesindeki bir mahallede büyüdü.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde okudu. Yönettiği ilk film ‘Benim Varoş Hikâyem’de büyüdüğü toprakları, arkadaşlarını, yakın çevresini anlattı.

Fragmanı kısa sürede 10 milyon kişi tarafından izlenen Benim Varoş Hikayem belgeseli, Adana Ceyhan arka sokaklarında yaşayan insanları anlatıyor. Filmin tanıtımında ise şöyle deniliyor:

Her genç erkeğe hapse girmeyi tavsiye eden kuş çalma üstadı Culluk Yusuf. Çorap değiştirir gibi takım elbise değiştiren Pele Dayı. Feminist köy muhtarı, tapılacak kadın Naime. Vurulan fırıncının akıbeti. Dört mevsim janti, bar fedaisi Devran. Yenilmez armada dövüşçü horoz, Elekroşot. Zenginden alıp fakire veren Rokko ve Çetesi. Mafyaya giremeyen Drej Hasan. Mahallenin büyük abisi Cihangir.

Adana Ceyhan’ın varoş mahalleleri… Karanlık hikâyelerin, küfrün, yoksulluğun ve imkânsızlığın en yalın ve gerçek hali.
Sıcağıyla, bereketli topraklarıyla, kabadayılarıyla, kebabıyla, öfkesiyle, erkekliğiyle nam salmıştır Adana. Herkesin hakkında söyleyecek bir çift lafı olan bir başka şehirdir burası. Bu kez söz sırası varoşlarda. Sıra dışı hikâyeleri, yıkık duvarları ve samimiyetleriyle.

Belgeselin tamamı yönetmenin doğup büyüdüğü yer olan Ceyhan’da geçmekte olup, oralı karakterlerin hikâyelerine tanıklık ediyor. Adli vakaları ve şiddetle karışık komedi unsurları içeren olaylarıyla, ülke çapında bir çeşit popüler kültür malzemesi haline evrilen şehrin insanlarına daha geniş bir bakış açısından bakmayı öneriyor. Belgesel; sadece komik hikâyelerini değil birçoğunun tercih etmediği halde hayatın sırtlarına yüklediği yükleri, toplumsal baskıyı, içinde bulundukları sert geleneği anlatan yirmi bir kişi üzerinden varoş bir şehrin sosyokültürel yapısına ışık tutabilmeyi hedefliyor.

İşte ”Adana Ceyhan gettolarında hayat nasıl?” sorusuna yanıt veren filmin fragmanı: