2017 ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SONUÇLARI

Editör 09 Ocak 2017 0
2017 ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SONUÇLARI

YENİ ÇIKANLAR – Her zaman söylenir; Altın Küre Oscar’ın habercisidir. Evet, önce 74. Altın Küre Ödülleri için yarışacak sinema ve televizyon yapımları arasından adaylar açıklandı. Ardından Altın Küre’nin ilk kazananı belli oldu. Hollywood’un ünlü oyuncusu Meryl Streep onur ödülü olan Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü’ne layık görüldü. Bu, Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin Altın Küre Ödülleri’nde, sinema dünyasına önemli katkıları olan kişilere 1952’den beri dağıttığı bir ödül. Geçen yıl aynı ödül Denzel Washington’a verilmişti.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Beverly Hills kentinde gerçekleştirilen 2017 Altın Küre ödül töreninin sunuculuğunu, dünyaca ünlü komedyen Jimmy Fallon yaptı.

Altın Küre‘de, 14’ü sinema, 11’i ise televizyon olmak üzere 25 kategoride ödüller dağıtıldı.

Moonlight, drama dalında “En İyi Film” ödülünü alırken, komedi/müzikal dalında ise La La Land “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

Drama dalında Casey Affleck “En İyi Erkek Oyuncu”, Isabelle Huppert “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanırken, komedi/müzikal kategorisinde ise “En İyi Erkek Oyuncu” Ryan Gosling, “En İyi Kadın Oyuncu” da Emma Stone seçildi.

1950’lerin Pittsburgh’unda geçen ‘Fences’teki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü alan Viola Davis, ödülü kabul konuşmasında 6 yıl önce aynı rolü Broadway’deki müzikalde oynadığını anlatarak, daha fazla oyunun Hollywood tarafından perdeye aktarılması gerektiğini söyledi.

Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünde sürpriz

Yardımcı Erkek Oyuncu rolünd eise bir sürpriz yaşandı. Moonlight’taki Mahershala Ali’nin alması beklenen ödül, Nocturnal Animals’daki rolüyle Britanyalı aktör Aaron Taylor-Johnson’a verildi.

“En İyi Yönetmen” ödülünü, La La Land filmini yöneten Damien Chazelle alırken, onur ödülü olan Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü’ne Hollywood’un ünlü oyuncusu Meryl Streep layık görüldü.

Kaynak: BBC Türkçe