2013 (2014) Yılbaşı tatili kaç gün? Yılbaşı ve noel ne zaman? Yılbaşı hangi gün?

Editör 01 Aralık 2013 0
2013 (2014) Yılbaşı tatili kaç gün? Yılbaşı ve noel ne zaman? Yılbaşı hangi gün?

31 Aralık 2013 Salı günü yılbaşı gecesi. ! Ocak 2014 Çarşamba ise tatil günü. Şmdilik başka bir tatil görünmüyor. Peki yabancı ülkelerde yılbaşı ve noel tatili nasıl oluyor? İşte yanıtı… Hıristiyan alemi Noel’i Aralık ayının 22’si ile 25’nde başlatıyor.Genel olarak Noel tatili 3 gün yapılıyor.Noel tatilinin dışında yeni yıla eğlence ile giren ve sabaha kadar kutlayan ABD ve Avrupalılar 1 Ocak günü de tatil yapıyor.

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. 20. yy’ın başlarından itibaren Noel, Hıristiyan olmayanlar tarafından da kutlananan,dinî motiflerinden arınmış,hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel’i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, şu an kullanılan Gregoryen takviminin Katolik bir din görevlisi olan Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır.

Noel tatili hangi ülkede kaç gün ?

Noel tatili süresi ülkeden ülkeye değişmekle beraber kurumdan kuruma da değişiklik gösterir. Okullar için daha uzun bir süre tatil olur, diğer kurumlarda bu tatil daha kısa olur. Örneğin Slovakya’da okullarda noel tatili 22 Aralık’ta başlayıp 15 gün sürer.

Genel anlamda noel tatili 3 gündür. 23-24 ve 25 Aralık tarihleri noel tatilidir.